Т. Шевченко

2.4_shevchenko.gifСеред великих літературних творців ім’я Тараса Шевченка вирізняється невмирущою любов’ю та славою. У своїй поезії він захищав соціальні та національні інтереси українського народу.

У 1840 році вийшла перша поетична збірка Т. Шевченка «Кобзар». Ця поезія пройнята стихійним протестом проти тієї несправедливості, яка існувала в Україні.

У 1846 році була створена велика рукописна збірка «Три літа», у якій поет виступив із протестом проти національного та соціального гноблення.

  У поемі «Сон» ( 1844 рік) поет описує фантастичну подорож з Києва до Петербурга у сні. Поет  летить  у сонних мріях за совою над землею і бачить прекрасний, неповторний образ світанку на Україні. Серед такої казкової чудової природи поет бачить страшні картини людського горя. У поемі Т. Шевченко  згадує  і історичне минуле, та кількість козаків, яка  загинула на будівництві царської столиці – Петербурга.

У поемі «Гайдамаки» поет змалював селянське повстання 1768 року, яке увійшло в історію під назвою « Коліївщина». Митець  звеличив ватажків повстання Максима Залізняка і Івана  Гонту, які понад усе любили волю, були наполегливими, стійкими борцями, прославили простий народ, який повстав проти сваволі панів. Поема звучала як заклик до боротьби проти існуючого ладу.

У 1843 році написана поема «Гамалія». У ній змальовано живі образи козацької  сміливості і відваги, вільного, безтурботного життя.

У 1845 році поет написав свій епохальний твір  «Заповіт». Поезія «Заповіт» захоплює читачів глибиною змісту, сумом за своєю Батьківщиною. Його слова покладені на музику , яку написав полтавський вчитель  Г.П. Гладкий. Українці Шевченків «Заповіт» завжди слухають стоячи, щоб вшанувати пам’ять великого сина свого народу.

Поезія Т.Г. Шевченка допомагає учням 8-х, 9-х класів поринути у події, які розгортаються на теренах України в період національно-визвольних змагань; виховувати  почуття гордості за минуле своєї Батьківщини.

 

 

Тести для підготовки

1. Тести онлайн

2. Тести онлайн  

3. Т. Шевченко. Онлайн  курс з підготовки до ЗНО "Лайфхаки з української літератури"

4. Тарас Шевченко. ЗНО з української літератури

5. Тарас Шевченко. Послання «І мертвим, і живим...», поезія «Заповіт»

6. ЗНО (10 клас) Творчість Тараса Шевченка

 

 

Читаємо онлайн

1. Т. Шевченко «Кобзар»

2. Т. Шевченко «Три літа» 

3. Т. Шевченко «Сон»

4. Т. Шевченко «Гайдамаки»  

5. Т. Шевченко «Іван Підкова» 

6. Т. Шевченко «Гамалія»

7. Т.Шевченко «Заповіт»

 

 

Слухаємо онлайн

1.Т. Шевченко « Заповіт»

 

 

Список використаних джерел

1. Інтерактивне навчання .Видавництво «Ранок». [Електронний ресурс]

2. «Лайфхаки  з української літератури».  [Електронний ресурс]

3. Освітній проект « На урок».[Електронний ресурс]

5. МАУП. Міжрегіональна Академія управління персоналом. ЗНО – онлайн. [Електронний ресурс]

6. STUDWAY. Урок 2. Тарас Шевченко. [Електронний ресурс]