Леся Українка

2.12_lesya.gifВидатна українська письменниця, поетеса. У поезії та драматургії  Леся Українка  продовжувала й розвивала традиції Т. Г. Шевченка. Книги її віршів «На крилах пісень» (1893 рік), «Думи і мрії» (1899 рік) і «Відгуки» ( 1902 рік), перейняті революційними ідеями й закликами до боротьби, не могли з’явитися в царській Росії та були видані у Львові.

У циклах віршів «Невільничі  пісні» (1895 – 1896 років) і «Пісні про волю» (1905 рік) оспівується ідея народного повстання, лунають прямі заклики до нього. Поезія Лесі Українки відрізняється багатством історичних і сучасних мотивів, тонкістю і глибиною почуття, розмаїтістю строфікі, ритміки, поетичних форм і образів.

Драми й драматичні поеми Лесі Українки написані переважно на історичні й міфологічні сюжети. Однак, зберігаючи вірність історичним рисам і прикметам, Леся Українка виражає ідеї і настрої, актуальні для ХХ століття. Драматична поема  «Одержима»(1901 рік) спрямована проти непротивлення злу. Драматична поема «У катакомбах» (1905 рік) малює життя в ранніх християнських громадах Риму; герой цієї поеми – раб, що бореться за волю, викликає в уяві не тільки міфологічний образ тираноборця, але й образ Прометея нової епохи. Настільки ж багатозначна символіка драматичних поем «Вавілонський полон» (1903 рік) і «На руїнах» (1904 рік). З ідеями революції 1905-1907 років перегукуються алегорії «Фантастичної драми», «Осіння казка» (1905рік), написаної у розпал революційних подій. Образ Іуди в драматичному етюді «На полі крові» (1909 рік) полемічно спрямований проти спроб реакційних письменників і публіцистів виправдати філософію зрадництва. У найбільш національній за формою драмі-феєрії «Лісова пісня» (1912 рік) власницькій моралі та бездуховності протипоставлені любов і поезія, творче горіння та прості, здорові людські радості.

Драматургія Лесі Українки збагатила українську літературу новими темами й образами і підняла українську драму до рівня передових досягнень світової драматургії.

                     

 

Тести для підготовки

1. "Леся Українка" Тести  Українська література  10 клас

2. Тести онлайн

3. 50 років Лесі Українці: відкриваємо несподіване

4. Тести до теми: «Леся Українка. Мужність і сила духу поетеси»

5. Тест: Як добре ви знаєте життя та творчість Лесі Українки?

6. Тест «Леся Українка. Біографія»

 

 

Читаємо онлайн

1. Поезії (збірка)

2. «Мрії» Леся Українка

3. Леся Українка вірші

4. Леся Українка

5. Леся Українка

 

Слухаємо онлайн

1. Леся Українка. Онлайн-курс з підготовки до ЗНО "Лайфхаки з української літератури"

2. ЗНО Українська література 10 клас Леся Українка «Contra spem spero!», «Лісова пісня»

3. Леся Українка. «Contra spem spero!» ("Без надії сподіваюсь!")

 

 

Список використаних джерел

1. Всеосвіта [Електронний ресурс]

2. Освітній проект «На урок» [Електронний ресурс]

3. Український інститут національної пам’яті. 150 років Лесі Українки. [Електронний ресурс]

4. Український ерудит.  [Електронний ресурс]