Ю. Яновський

2.15_yanovskiy.gifЮрій Яновський — багатогранний письменник. Він став успішним у багатьох літературний жанрах. Він не бояся експериментувати, саме тому став неперевершеним майстром слова. Хоча основних літературних успіхів Ю. Яновський досягне в прозі та драматургії, але писання віршів не облишатиме протягом усього життя. Кращі з них увійшли до збірки “Прекрасна УТ” (1928), що була через чотири роки перевидана з деякими доповненнями. Кілька пізніших поезій датуються сороковими і п’ятдесятими роками, але в друк не видавалися. Вони стали відомими лише після смерті письменника, коли вийшло перше п’ятитомне зібрання його творів (1958 — 1959). Перший прозовий твір — новела “А потім німці тікали” — опублікуваний у газеті “Більшовик”.

Задум “Майстра корабля” (являє собою мемуарну розповідь То-Ма-Кі (Товариша Майстра Кіно) народився ще в часи роботи на Одеській кінофабриці, а реалізація цього задуму відбувалася після приїзду в 1927 р. до Харкова.

Віддавши кращі творчі роки прозі, останнє слово в літературі письменник сказав мовою драматургічного мистецтва. Йдеться про п’єсу “Дочка прокурора”, яка побачила світло рампи за кілька днів до смерті Юрія Івановича Яновського.

Як сценарист Ю. Яновський також створює сценарій художнього фільму “Зв’язковий підпілля” (1951), літературний сценарій “Павло Корчагін” (за мотивами роману М. Островського “Як гартувалася сталь”, 1953) та сценарій документального фільму “Микола Васильович Гоголь” (1952).

Не стало Ю. Яновського 25 лютого 1954р.

Спадщина письменника здобула широке визнання читачів. Двічі виходили його твори п’ятитомними виданнями. Кращі з них перекладені багатьма мовами, опубліковані в Болгарії, НДР, Польщі, Угорщині, Чехословаччині, Австрії, Італії, Франції. 

 

 

Тести для перевірки

1. Юрій Яновський. Завдання за темою з української мови та літератури

2. Юрій Яновський. "Майстер корабля"

3. "Майстер Корабля". Ю. Яновський

4. Юрій Яновський. Роман «Майстер корабля»

 

 

Слухаємо  онлайн

1. Майстер корабля Юрія Яновського (скорочено)

2. ЗНО. Юрій Яновський. Творча біографія митця. Роман у новелах «Вершники»

3. Юрій Яновський. Творча біографія митця

4. Другорядні члени речення Ю. Яновський "Майстер корабля". ЗНО 2021 з української літератури

 

 

Список використаної літератури

1. Всеосвіта [Електронний ресурс]

2. Українська мова та література, Підготовка до ЗНО і не тільки

3. Освітній проект « На урок» [Електронний ресурс]

4. Юрій Яновський  Інтерактивне навчання  «Видавництво ранок»