І. Драч

2.20_drach.gifПоет пошуку нового змісту і форми. Особливості творчого стилю І. Драча: основні жанри творчості: балада („Балада про соняшник”, „Крила”), вірш, поема, поема-мозаїка („Чорнобильська мадонна”), поема-симфонія („Смерть Шевченка”), притча, драматична поема („Дума про Вчителя”, „Соловейко - Сольвейг”), етюд („Етюд про хліб”, „Сонячний етюд”), кіноповість, кіносценарій („Пропала грамота”, „Вечори на хуторі біля Диканьки”), літературно-критична розвідка та ін.; об’єднання епічності з напруженим драматизмом та ліричністю; різноплановість художнього мислення: прозорі образи (часто фольклорні), складні метафори (інколи переростають у символи), філософічність роздумів про загальнолюдські цінності з одночасним зображенням приземлених картин; поетична мова збагачена науковою лексикою, незвичайними асоціативними рядами, метафорами, символами; модернізує класичну форму балади (зображення історичних, героїчних ситуацій з елементами фантастики): приземлює сюжети, вводить в реалії побуту, моделює незвичайні ситуації духовного вибору;сонцепоклонницькі мотиви.

Автор піднімає таки проблеми: кохання не тільки в межах суб’єктивного, а й об’єктивного (в космічному дійстві буття); засудження фашизму в усіх проявах; роздуми над призначенням поета і поезії, сутністю мистецтва; творчої  свободи; екологічні проблеми; хліб - як святиня, символ міцної родини, життя, гостинності; краси і потворності людської душі; велич Кобзаря - одного з найкращих українських поетів; доля звичайної людини та інші.

Перша збірка І. Драча „Соняшник” ознаменувала новий етап у розвитку української лірики своїм жанровим новаторством. „Балада про соняшник” (1962), що увійшла до збірки, була перекладена багатьма мовами світу.Поет реформував жанрові можливості балади, відкинувши традиційні легендарно- історичні, героїчні й фантастичні її атрибути, але залишивши ліро-епічну структуру, напружений сюжет. Поет розширює просторові координати художнього світу, сміливо відштовхуючись від побутових, буденних реалій житія і піднімаючись до широких узагальнень.

 

 

                         

Тести для самоконтролю

1. Іван Драч. Завдання за темою з української мови та літератури    

2. Іван Драч на ЗНО

3. Іван Драч «Балада про соняшник»

 

 

Слухаємо онлайн

1. Іван Драч. Життєвий і творчий шлях. Українська література 11 клас

2. Конспект Іван Драч "Балада про соняшник" українська література ЗНО 2022

3. ЗНО Українська література 11 клас І Драч «Балада про соняшник» 

 

Читаємо онлайн

1. Іван Драч. «Час, Господи!»  

2. Іван Драч. Соняшник. Поезії 1960–1970 років

3. Іван Драч «Перо»

 

Список використаної літератури

1. Інтерактивне навчання .Видавництво «Ранок» [Електронний ресурс]

2. Освітній проект « На урок» [Електронний ресурс]

3. Українська  мова та  література  підготовка до ЗНО і не тільки [Електронний   ресурс]